Przełamanie bezradności

Napisaliśmy, że człowiek sam w sobie bardzo często nie ma szans, aby przeżyć w bezpośrednim starciu z wielkim i silnym zwierzęciem. Zoologia poniekąd zajmuje się relacjami pomiędzy ludźmi a zwierzętami, o czym jeszcze napiszemy. Skupmy się jednak na tym, co ludzie mogą zrobić, aby ze zwierzętami sobie poradzić, gdy zajdzie potrzeba.

Pomaga w tym wielki i groźny wynalazek ludzkości jakim jest broń palna. Służy ona do prowadzenia wojen, samoobrony, ale również do polowań. Myśliwy bez strzelby nie obroniłby się przed szarżującym dzikiem, lecz też nie byłby w stanie go upolować.

Czasami w strzelaniu do zwierząt nie chodzi jednak o to, by pozbawić je życia. Broń pneumatyczna służy również do usypiania stworzeń, aby móc udzielić im pomocy medycznej lub przeprowadzić ważne badania naukowe. W przypadku dzikich zwierząt nie ma innego sposobu, by mógł im się przyjrzeć weterynarz lub biolog.

Widać zatem, że bez osiągnięć techniki człowiek jest wobec świata przyrody bardzo mały. Dopiero mając w ręku strzelbę może czuć się wobec pierwotnej dzikości względnie bezpieczny.

www.legowo.pl