Gdzie frankowicze powinni szukać pomocy?


Niestety nadal trudno było to osiągnąćbez odpowiedniego wsparcia profesjonalistów. Jedną z pierwszych inicjatyw, która powstała aby pomóc frankowiczom było Polskie Stowarzyszenie Kredytobiorców Frankowych. Na tego typu grupach wsparcia można szukać pomocy, po podjęciu decyzji o złożeniu pozwu. Jego członkowie dzielą się bezcennym doświadczeniem, można również liczyć na wsparcie specjalistów. 

Jak rozpocząć walkę? 

Mimo prawa, które stoi po stronie frankowiczów problemem okazały się znaczne koszty prowadzenia takiej sprawy. Mało kto może sobie pozwolić na taki wydatek. Dzięki pozytywnemu orzeczeniu Sądu Najwyższego kancelarie adwokackie zaczęły prowadzić takie sprawy, oczekując wynagrodzenia dopiero po wygranej. Odsetek korzystnie rozstrzygniętych spraw jest tak wysoki, że prawnicy traktują to jako inwestycję długoterminową. Ile kosztuje prowadzenie takiej sprawy? Jak dochodzić swoich praw? Aby w ogóle sprawa trafiła do sądu należy zapłacić 1000 zł za wpis sądowy. Jeśli zajdzie potrzeba powołania biegłych, wówczas koszty wzrosną o kolejny tysiąc. Oczywiście do tego dochodzi koszt honorarium dla kancelarii adwokackiej, który wynosi ok 4000 złotych w pierwszej instancji. Jeśli sprawa trafi do wyższej instancji, wówczas trzeba uiścić dodatkowe 2000 zł. W niektórych przypadkach ogólny koszt takiej rozprawy może wynosić nawet 10 000 zł, co dla osób spłacających kredyt jest dużym obciążeniem. Na szczęście mogą oni korzystać ze wsparcia specjalistów dzięki temu, że teraz prawo stoi po stronie pokrzywdzonych. Adwokaci znaleźli sposób, aby prowadzić sprawę bez wstępnych opłat. 

Pomoc dla frankowiczów – istotne jest doświadczenie i wiedza 

Po korzystnym orzeczeniu Sądu Najwyższego oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wiele kancelarii adwokackich jest chętnie przyjmuje tego typu sprawy z odroczonym wynagrodzeniem. Nawet Ci kredytobiorcy, których nie było stać na duże koszty rozpraw, obecnie coraz częściej szukają pomocy u specjalistów. Mimo wszystko, aby wszystko przebiegało gładko trzeba znaleźć właściwą kancelarię która ma doświadczenie w tego typu rozprawach. Trzeba pamiętać, że jest to dosyć skomplikowany proces, dlatego nie każdy prawnik sobie z nim poradzi. Trzeba dokładnie sprawdzić doświadczenie danej kancelarii, gdyż niektóre przyjmują takie sprawy licząc na duży zysk, pomimo braku wiedzy na ten temat.

Warto także zwrócić uwagę na to jaki zespół pracuje w danej kancelarii. Muszą tam być zatrudnieni nie tylko osoby idealnie znające prawo, ale również mający wiedzę z zakresu finansów i ekonomii. Jest to powód dla którego wiele kancelarii z pewnością nie dałaby rady sobie z pomocą kredytobiorcom. Wiele doświadczonych kancelarii prawnych można spotkać np. w Gdańsku. Eksperci do których uda się frankowicz powinni zaoferować kompleksowe podejście do problemu, a nie jedynie zwykłą poradę prawną. Umowa podpisana przez poszkodowanego powinna być przestudiowana indywidualnie, a następnie ekspert powinien zaoferować możliwe wyjścia z sytuacji i plan dalszej współpracy. Następnym krokiem jest złożenie pozwu w imieniu pokrzywdzonego, a następnie reprezentowanie go w sądzie.

Adwokat znający się na tego rodzajach sprawach będzie potrafił wygrać maksymalny zwrot pieniędzy przez bank. Po podważeniu umowy kredytowej można dążyć do usunięcia banku z {hipoteki nieruchomości|hipoteki{. Nie można zapominać, że bank stać na to, aby zapewnić sobie cały zespół doskonałych prawników. Jedynie kancelaria mająca doświadczenie w sprawach pomocy frankowiczom będzie znała kroki, jakie może podjąć bank na sali sądowej. Kiedy poszkodowany podejmie już decyzję o walkę w sądzie, potrzebnych informacji i godnych polecenia ekspertów może znaleźć na grupach wsparcia działających w Internecie.

Źródło: Adwokat Pomoc Frankowiczom