WSZYSTKO O PSACH

ZOOLOGICZNY24.COM.PL

Jak dbać o psa?

Kupując lub adoptując psa musimy zdawać sobie sprawę z tego, że zwierzak nie jest zabawką. Można wręcz powiedzieć, że od samego początku pies powinien być traktowany jako członek rodziny. W przeciwnym wypadku – może okazać się, że będzie nieszczęśliwy.

Pies – najlepszy przyjaciel człowieka?
Zapewne niejednokrotnie spotkaliście się ze stwierdzeniem, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Pies to zwierzę: oddane, wierne i przyjazne. Niestety, nie zawsze działa to w drugą stronę.

Wielu właścicieli psów, najzwyczajniej w świecie nie odwzajemnia uczuć, którymi darzy ich czworonóg. I choć nikogo nie można zmusić do miłości, oddania i wierności psa – to mamy prawo oczekiwać od opiekunów psa, że będą o niego należycie dbać.

Co zrobić, gdy widzę nieprawidłowości na linii właściciel-pies?
Kiedy zauważysz, że właściciel czworonoga nie jest dobrym opiekunem, a pies wyraźnie cierpi – możesz to zgłosić odpowiednim instytucjom. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zgłoszenie do TOZ (Towarzystwo Ochrony Zwierząt) lub Straży Miejskiej/Gminnej.

Co TOZ/Straż uzna za nieprawidłowość?

  • Przetrzymywanie psa na krótkim łańcuchu
  • Znęcanie się nad psem
  • Nieprawidłowe żywienie psa
  • Inne rażące zaniedbania
  • Brak odpowiedniej higieny psa

Niestety, jak pokazują statystyki – nawet 30% czworonogów może żyć w warunkach niezgodnych z prawem.

Jak dbać o psa?
Pies wymaga kompleksowej opieki. Aby był szczęśliwy, nie wystarczy zapewnić mu „miski z jedzeniem i wodą”, ale także otoczyć go troską i poświęcać mu sporo uwagi.

Odżywianie
Prawidłowe odżywianie jest jednym z najważniejszych elementów opieki nad czworonogiem. Psu należy zagwarantować pełnowartościowy posiłek w ciągu doby. Nie powinien być żywiony resztkami z obiadu i domowym jedzeniem, gdyż jego układ pokarmowy nie jest do tego przystosowany. Czworonóg powinien mieć swobodny dostęp do wody.

Pielęgnacja
Pies – jako zwierzę domowe – jest najbardziej wymagające jeśli chodzi o pielęgnację. Powinien być regularnie wyczesywany (częstotliwość w zależności od rasy/typu sierści/włosa), kąpany (2-3 razy w ciągu roku). Ponadto, musimy zadbać o kontrolę i czyszczeniu uszu oraz oczu. W przypadku, gdy pies nie porusza się po powierzchniach umożliwiających ścieranie paznokci, należy je przycinać.

Zabawa/Szkolenie
Mówi się, że pies zmęczony to pies szczęśliwy. W tym powiedzeniu jest naprawdę sporo racji. Psy uwielbiają każdą formę wysiłku – zarówno ta fizyczną, jak i intelektualną. Z zasady, dobry trener potrafi przekonać do szkolenia niemal każdego psa.

Dawka codziennej aktywności zależna jest rzecz jasna od rasy czworonoga. Psy użyteczne powinny pracować nawet po kilka godzin dziennie. W przeciwnym wypadku mogą zachowywać się nieodpowiednio.

Twoja opieka, a zdrowie psa
Jakość prowadzonego stylu życia wpływa na jego kondycję oraz stan zdrowia (zarówno psychicznego, jak i fizycznego).

Dlatego pamiętaj: im lepszym będziesz właścicielem, tym Twój pies będzie szczęśliwszy. A przecież, o najlepszych przyjaciół po prostu trzeba dbać!

 

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2020 WSZYSTKO O PSACH

Theme by Anders Norén