WSZYSTKO O PSACH

ZOOLOGICZNY24.COM.PL

Jak nauczyć psa posłuszeństwa?

Aby psa można było określić – najlepszym przyjacielem człowieka, trzeba najpierw wypracować prawidłowe zachowania. Tak, tak – wypracować. Jeśli nie poświęcimy psu odpowiedniej ilości czasu – nie powinniśmy się spodziewać, że pies będzie posłuszny.

Co ma wpływ na zachowanie Twojego psa?
Zachowania psów w obrębie tej samej rasy bywają bardzo różne. Dlaczego jeden owczarek niemiecki szczeka na każdego przechodnia, a drugi zrywa się tylko w momencie faktycznie występującego zagrożenia? Wszystko to, jest efektem tylko i wyłącznie działań, które podjęliśmy.

Owszem, istnieją uwarunkowania genetyczne, ale każdy behawiorysta podkreśla, że WSZYSTKO można wypracować – pod warunkiem, że szkolenie rozpoczniemy w odpowiednim czasie.

Kiedy należy uczyć psa posłuszeństwa?
Wielu właścicieli psów mówiąc wprost – „przesypia” najlepszy czas na naukę. Pobłażamy szczeniakowi w wielu kwestiach. Tłumaczymy to tym, że jest jeszcze młody i nie wszystko rozumie.

To ogromny błąd! Najlepszym czasem na naukę i utrwalanie prawidłowych wzorców zachowania jest właśnie wiek szczenięcy. Tak naprawdę, szkolenie początkowe można już rozpoczynać w wieku dwóch miesięcy.

Jak długo trzeba szkolić psa?
Pies wymaga szkolenia niemal przez całe życie. Wszak, proces nauki jest swojego rodzaju stymulacją jego zdolności intelektualnych. Jest to równie potrzebne, jak solidna dawka ruchu. Nie mniej jednak, wraz z upływającym czasem intensywność treningów powinna maleć.

Czas najintensywniejszej nauki powinien przypadać na okres od 2 do 12 miesiąca życia. Warto przy tym zauważyć, że dobrze przepracowany okres szczenięcy skutkuje łatwiejszym szkoleniem w przyszłości.

Jak nauczyć psa posłuszeństwa?
Nauka posłuszeństwa to termin przez który rozumie się – szkolenie mające na celu wypracowanie prawidłowych reakcji na komendy wydawane przez właściciela.

Sam przebieg szkolenia i jego tempo uzależnione jest od poziomu pojętności czworonoga. Istnieją bowiem rasy, które mają naturalnie – większe zdolności szkoleniowe i są bardziej pojętne. Przykładem takich psów, są przedstawiciele Border Colie, Pudli czy Labradorów.

Sama nauka musi przebiegać według określonych schematów: określenie zadania, wydanie komendy, nagrodzenie za prawidłową reakcję.

Szkolenie klikerowe
Doskonałe rezultaty można osiągnąć posiłkując się klikerem. To proste urządzenie, którego kliknięcie doprowadza do wydania zawsze takiego samego dźwięku.

Początkowo musimy pozwolić skojarzyć psu, że kliknięcie oznacza coś dobrego. W tym celu, przez kilka dni należy klikać i nagradzać psa. Kiedy pies zacznie reagować na charakterystyczny dźwięk i oczekiwać nagrody – będziemy mogli przejść do kolejnego etapu – właściwej nauki posłuszeństwa.

Wówczas to, przy wykorzystaniu klikera możemy nauczyć dosłownie każdej komendy. Wszak, pies kliknięcie będzie traktował jako znak, że wykonał polecenie zgodnie z oczekiwaniami. Udowodniono, że to rozwiązanie jest znacznie efektywniejsze niż pochwały słowne. Dzięki klikerowi – dźwięk zawsze jest tak samo głośny i ma takie samo brzmienie. W przypadku pochwały słownej – zmieniamy ton i głośność, co może nie zawsze być odbierane w ten sam sposób.

Dlaczego warto szkolić psa?
Wiele właścicieli czworonogów nie zdaje sobie sprawy jak ważne jest szkolenie dla naszego czworonoga. Ignorujemy to, aż w pewnym momencie – orientujemy się, że te zaniedbania odbiły negatywne piętno na naszym pupilu.

Przede wszystkim, pies poddawany regularnym, acz krótkim szkoleniom – jest szczęśliwszy. Poświęcana mu uwaga sprawia, że pies dodatkowo się do nas zbliża.

Posłuszeństwo jest ważne również w przypadku np. wizyt gości w domu czy konieczności diagnozy u lekarza. Jeśli my nie będziemy w stanie okiełznać psa, to jedynym rozwiązaniem będzie ograniczenie jego kontaktu z innymi.

Szkoleniu poddawane powinny być rasy wszystkich psów – niezależnie od ich pierwotnego przeznaczenia czy gabarytów. Podstawowy kurs komend przyda się bowiem zarówno 1,5-kilogramowej chihuahua, jak i 80-kilogramowemu Bernardynowi.

Previous Post

Leave a Reply

© 2020 WSZYSTKO O PSACH

Theme by Anders Norén