WSZYSTKO O PSACH

ZOOLOGICZNY24.COM.PL

Jak pielęgnować psa?

Pies to zwierzę domowe, któremu właściciele muszą poświęcać naprawdę sporo czasu. Poza zabawą, szkoleniem, treningiem – istotnym elementem opieki jest pielęgnacja czworonoga. Poniżej przedstawiamy pokrótce podstawowe zabiegi pielęgnacyjne.

Kąpiel psa
Generalnie, można wyjść z założenia, że psa należy kąpać wówczas, gdy jest widoczna taka potrzeba, tj. w momencie, gdy pies po prostu jest brudny. Dlatego też, jeśli Twój pies jest typem kanapowca – wystarczy, że wykąpiesz 2-3 razy w ciągu roku. Z kolei, jeśli pupil uwielbia tarzać się w błocie, chętnie wskakuje do wody i/lub ma jasną sierść – kąpiel musi być realizowana znacznie częściej. Należy mieć jednak na uwadze to, że zbyt często realizowany zabieg kąpieli może mieć negatywny wpływ na kondycję sierści/włosa czworonoga.

Pierwsza kąpiel psa powinna być przeprowadzona w wieku powyżej 6 miesięcy. Do tego czasu brud należy usuwać przy wykorzystaniu chusteczek higienicznych.

Szczotkowanie psa
Najczęstszym zabiegiem pielęgnacyjnym, który powinniśmy realizować jest szczotkowanie psa. To prosty, acz czasochłonny proces. Jego częstotliwość zależna jest przede wszystkim od typu sierści/włosa naszego czworonoga.

Zdecydowanie najbardziej absorbujące są czworonogi, których włos jest długi i jedwabisty. Jego wyczesywanie należy realizować codziennie, w przeciwnym wypadku mogą powstawać kołtuny i filce. Psa szorstkowłosego wyczesujemy znacznie rzadziej, bo tylko raz w tygodniu.

Proces wyczesywania należy realizować delikatnie. Zaleca się szczotkować zwilżoną sierść psa – najlepiej odżywkami do włosów w sprayu.

Pielęgnacja oczu psa
Niezwykle ważnym procesem pielęgnacyjnym jest również regularne czyszczenie oczu psa. W ślepiach czworonoga gromadzi się mnóstwo pyłu, kurzu, źdźbeł trawy i tym podobnych. Z tego też względu regularnie należy oczyszczać oczy czworonoga. Im są większe – tym częściej należy to robić.

Oczy czyścić można korzystając z profesjonalnych specyfików, wody przegotowanej lub zielonej herbaty. Należy mieć jednak na uwadze, że jasna sierść może zostać przebarwiona na skutek zastosowania niewłaściwych preparatów.

Pielęgnacja uszu psa
Równie dużo uwagi trzeba poświęcić uszom czworonoga. Wszak, niezwykle częstą przypadłością jest zapalenie ucha, czego objawem jest uciążliwy świąd oraz nieprzyjemny zapach.

Szczególnie często z takowymi przypadłościami borykają się psy, których uszy są klapnięte. Wówczas to wentylacja jest niedostateczna, co skutkuje odkładaniem się kurzu, brudu oraz zawilgoceniami. Aby tego uniknąć należy regularnie czyścić i kontrolować uszy psa.

W sklepach zoologicznych dostępne są specjalistyczne preparaty, których skuteczność jest naprawdę wysoka. Zabieg wykonujemy delikatnie, przy wykorzystaniu wacika.

Obcinanie pazurów u psa
Kolejnym zabiegiem, który wykonywać trzeba cyklicznie jest obcinanie pazurów. Zwykle, pazury obcinamy co 3-4 tygodnie, chyba, że pies sporo biega po powierzchniach betonowych/asfaltowych. Wówczas to pazury ścierają się naturalnie i nie wymagają obcinania. Pazury obcinać należy do takiej długości, aby po postawieniu łapy nie dotykały podłoża.

Pielęgnacja psa wystawowego
Psy, które są wystawiane – naturalnie wymagają zdecydowanie większej ilości pracy. To, jak je pielęgnować zazwyczaj szczegółowo opisuje wzorzec.

 

 

 

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2020 WSZYSTKO O PSACH

Theme by Anders Norén