Najpopularniejsza atrakcja na Mazurach – spływ kajakowy Krutynią


Ostatnimi czasy spływy kajakowe stały się bardzo popularne. Korzystają z nich większe i mniejsze grupki znajomych, rodziny z dziećmi, ale także starsze małżeństwa. Można znaleźć spływy kajakowe jednodniowe i takie, które trwają 2-3, a nawet 7 dni. Dzięki różnorodności rzek w naszym kraju każdy zainteresowany znajdzie miejsce dla siebie. Teraz zajmiemy się przedstawieniem spływu kajakowego rzeką Krutynią, która uważana jest za doskonały szlak dla początkujących. Co należy mieć na uwadze na temat rzeki Krutyni, co powoduje, że jest ona tak popularna i jak wygląda spływ kajakowy po niej?

Rzeka Krutynia – co warto o niej wiedzieć?

Krutynia leży na Pojezierzu Mazurskim, płynie przez Puszczę Piską a kolejno Mazurski Park Krajobrazowy. W Mazurskim Parku Krajobrazowym przepływa przez rezerwaty „Krutynia” i “Krutynia Dolna”. Sama rzeka jest długości 99 km i obecnie stała się niesamowicie częstym wyborem na spływy kajakowe. Na Krutyni nie widać niemal wcale starorzeczy. Od tysiącleci płynie tym samym korytem. Co jest także interesujące, Krutynia zamiast erodować bocznie, eroduje wgłębnie, a z tego powodu jest zdecydowanie głębsza niż większość rzek w Polsce, dlatego, że miejscami jest głęboka nawet na 7 metrów. Mimo to znajdziemy też miejsca, gdzie woda jest tylko do kostek.

Jak wygląda spływ kajakowy Krutynią?

Rzeka Krutynia jest uznawana za jeden z najciekawszych szlaków na spływ kajakowy w Europie. Spływ Krutynią jest niesamowicie interesujący i zróżnicowany. Płynąc Krutynią przebijamy się przez Puszczę Piską, a za jeziorem Mokrym też przez Mazurski Park Krajobrazowy. Przepłynąć można około 102 km szlaku, z czego 60 km to woda stojąca. Płynąc Krutynią dostrzec można ciekawe rośliny i zwierzęta. Dosyć często można ujrzeć w trakcie spływu kajakowego rzeką Krutynią orła bielika a także orła przedniego. Niezwykle często spotykane w wodzie są gąbki a także krasnorosty, które tworzą na kamieniach tak zwane „krwawe plamy”. Na brzegach rzeki dostrzec można rosnące dęby oraz wysokie sosny. Szlak prowadzi przez kilkanaście małych jeziorek, które połączone są niedługimi strugami, nazwanych rzeką Krutynią. Szlak kajakowy rozpoczynany jest w różnych miejscach, ale jego początek znajduje się w Sorkwitach na jeziorze Lampackim. Zazwyczaj kajakarze kończą spływ w Rucianych-Nidach, ale popłynąć nim można kilka kilometrów dalej – aż do jeziora Bełdany.

Kogo powinien zaciekawić spływ kajakowy rzeką Krutynią?

Spływ kajakowy rzeką Krutynią zaliczany jest do łatwych. Mogą nim spokojnie płynąć kajakarze o najbardziej podstawowych umiejętnościach. Nurt jest powolny, a aż 60 km szlaku jest na wodzie stojącej. można bez problemu polecić dla rodzin z dziećmi. Fantastyczna natura, którą można ujrzeć płynąc rzeką Krutynią, mobilizuje do spływu ogromne ilości ludzi. Ponieważ zobaczyć można dużą ilość miejsc do wypożyczenia kajaków w pobliżu rzeki, to jest on idealny dla większych wycieczek, ale również dla małych grup znajomych. Na spływ kajakowy Krutynią można wybrać się na jeden dzień i przepłynąć jedynie pewną część, ale można też przepłynąć go w trakcie kilkudniowego wypadu na Mazury, a nawet 7 dniowego spływu kajakowego. Mniej więcej co kilkanaście kilometrów spotkamy stanice wodne, gdzie można:

  • przechować kajak,
  • wypożyczyć domek kempingowy, pokój w hotelu, lub miejsce na polu namiotowym,
  • skorzystać z baru, lub rozpalić ognisko,
  • skorzystać z prysznica.

Spływ kajakowy rzeką Krutynią może więc być wspaniałą przygodą bez względu na wiek i wcale nie musi trwać jeden dzień.