WSZYSTKO O PSACH

ZOOLOGICZNY24.COM.PL

Nauka czystości psa

Psy to zwierzęta pojętne, ale wymagają odpowiedniego szkolenia. Pies sam z siebie nie stanie się posłuszny. Podobnie jest z nauką czystości, czyli załatwianiem się w wyznaczonych miejscach.

Nauka czystości – kiedy zacząć?
Proces nauki czystości należy rozpoczynać już w wieku 6-8 tygodni, czyli od razu po trafieniu do nowego domu. Wszak, w tym wieku pies jest już na tyle rozumny, by pojąć czego od niego oczekujemy.

Naukę czystości rozpoczynamy zatem możliwie jak najprędzej. Warto jednak mieć na uwadze, że pies w tym wieku oddaje mocz znacznie częściej, co zwiększa prawdopodobieństwo, że nie zawsze uda nam się go wyprowadzić o czasie.

Nauka czystości – jak nauczyć psa załatwiania się na podkład/matę?
Szczeniak potrafi oddawać mocz w ciągu dnia nawet kilkanaście razy. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż jego ciało jest znacznie mniejsze. Pojemność jego pęcherza jest równie mała, co on sam. Jesteśmy zatem zmuszeni do znacznie większej uwagi.

Po pierwsze: obserwuj czworonoga
Spostrzegawczy właściciel bardzo szybko wychwyci to jak zachowuje się jego pies przed oddawaniem moczu. Czworonóg wysyła bowiem mnóstwo sygnałów mówiących o tym, że właśnie zaraz będzie „siusiać”. Charakterystyczne jest: kręcenie się w kółko, obwąchiwanie.

Po drugie: interweniuj, gdy przyłapiesz psa na oddawaniu moczu
Kiedy nie wychwycisz sygnałów wysyłanych przez czworonoga, a ten zacznie oddawać mocz – od razu przerwij. Bądź stanowczy, ale nie agresywny. Krótka komenda „nie wolno” i przeniesienie psa na matę będzie całkowicie wystarczające.

Po trzecie: nagradzaj, kiedy pies odda mocz w wyznaczonym miejscu
Kiedy Twój pies załatwi się na matę lub podkład – pochwal jego zachowanie i daj nagrodę. Dzięki temu – szybko skojarzy, że konkretne działanie przyniesie dobry skutek.

Po czwarte: rozłóż co najmniej kilka mat i podkładów w początkowej fazie nauki
Dzięki temu – Twój pies szybciej trafi na matę. Po prostu – zwiększasz prawdopodobieństwo, że mocz trafi w wyznaczone miejsce. To znacznie skraca czas nauki.

Po piąte: wraz z upływającym czasem – eliminuj maty
Zalecamy eliminację mat wraz z każdym kolejnym poprawnym oddaniem moczu. Pamiętaj, aby początkowo usuwać podkłady znajdujące się w największej odległości od drzwi wejściowych.

Nauka czystości – jak nauczyć psa, aby pies załatwiał się na zewnątrz?
Wielu właścicieli korzysta z mat podkładowych w pierwszej fazie nauki. Nie jest to jednak konieczne. Proces ten można całkowicie pominąć. Co więcej, hodowcy uważają, że nauka sikania na matę utrudnia naukę załatwiania potrzeb na zewnątrz.

Sam proces nauki wygląda bardzo podobnie. Z tą jednak różnicą, że sami musimy wybierać czas wychodzenia na dwór. Początkowo należy to robić nawet co godzinę. Z czasem, częstotliwość można zmniejszyć.

Należy jednak bezwzględnie zadbać o to, aby wyprowadzać psa:

  • Po posiłkach
  • Po zabawie
  • Po spaniu

Kiedy pies załatwi się na dworze – psa trzeba pochwalić i nagradzać. Wszystko to w celu odpowiedniego skojarzenia poprawnego zachowania.

Ile trwa nauka czystości?
Nauka czystości psa może trwać zarówno kilka dni, jak i kilka tygodni. W każdym przypadku trzeba być cierpliwym i konsekwentnym.

Psa nie należy karcić za załatwianie się w domu, gdyż nie ma to absolutnie żadnego uzasadnienia. Pies po czasie nie jest w stanie zrozumieć co zrobił nie tak.

 

 

 

 

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2020 WSZYSTKO O PSACH

Theme by Anders Norén