Nieoczywiste usługi biura rachunkowego


Coraz więcej osób, a nie tylko przedsiębiorstw korzysta z usług biura rachunkowego. Mimo wszystko nie każdy zdaje sobie sprawę, że takie biuro to nie tylko prowadzenie księgowości, czy pomoc przy corocznych zeznaniach PIT. Niewątpliwie są biura, których oferta oparta jest głównie na rachunkowości, ale są także takie, których zakres usług jest znacznie poszerzony o nieoczywiste usługi, albo takie, które mało kto kojarzy w typowym biurem rachunkowym. Taka oferta zazwyczaj jest skierowana przede wszystkim do przedsiębiorców, ale nie oznacza to, że indywidualna osoba nie może skorzystać z doradztwa w zakresie podatków. Zdarza się, że biura rachunkowe oprócz specjalistów w zakresie szeroko rozumianych finansów zatrudniają również ekspertów z innych dziedzin. Gdzie można znaleźć takie biura? Sporo biur rachunkowych jest w wojewódzkich miastach jak Warszawa, Poznań Gdańsk, Gdynia. Tam również można skorzystać z nietypowych usług jak wirtualne biuro, czy doradztwo gospodarcze. Jakie usługi oferują biura rachunkowe? Czym oprócz księgowości zajmują się biura rachunkowe? 

Najistotniejsze usługi biura rachunkowego 

Na pewno poszczególne oferty biur rachunkowych nieco różnią się od siebie. Mimo wszystko można ogólnie powiedzieć, że zajmują się one szeroko pojętymi finansami. Co to dokładnie znaczy? Ich oferta najczęściej jest ukierunkowana na przedsiębiorców i jest to zajmowanie się księgowością firm. Poza tym takie biura oferują usługi z w zakresie doradztwa podatkowego i finansowego, a także przygotowują sprawozdania finansowe czy badają ryzyko finansowe. Często w ofercie biur rachunkowych znajduje się także obsługa kadrowo – płacowa przedsiębiorstw, czyli dokładniej mówiąc:

  • przygotowywanie umów o pracę,
  • obliczanie wynagrodzeń,
  • wyliczanie zobowiązań podatkowych, oraz składek,
  • sporządzanie regulaminów pracy,
  • przygotowywanie siatki płac,
  • wystawianie zaświadczeń, oraz wiele innych.

Z pomocy biur rachunkowych mogą skorzystać również osoby prywatne. Biura księgowe proponują sporządzanie corocznych zeznań PIT, z których uzupełnieniem sporo osób ma kłopot. Jest możliwość również skorzystania z doradztwa w zakresie finansów, a także pomocy w dopasowaniu opłacalnych odpisów i ulg. Pomoc specjalistów może okazać się pomocna przy płaceniu mniejszego podatku. 

Wirtualne biuro jako jedna z ofert biura rachunkowego

Oczywiście biura rachunkowe mogą rozszerzyć zakres swoich usług o usługi mniej popularne jak np. wirtualne biuro. Jest to udogodnienie skierowane szczególnie do przedsiębiorców, którzy nie mają możliwości wynajęcia powierzchni biurowej. Najważniejszą funkcją takiego biura jest udostępnienie adresu, pod którym może być zarejestrowana firma. Poza tym wirtualne biuro obsługuje korespondencję. Co to oznacza? Kiedy na adres biura przychodzi fizyczna korespondencja, jest ona skanowana, a następnie wysyłana przez e – mail do przedsiębiorcy. Czasami przedsiębiorca musi zorganizować spotkanie biznesowe, czy konferencji, dlatego wirtualne biuro oferuje również wynajęcie sali konferencyjnej. Takie udogodnienie jest bardzo polecane dla freelancerów, ale coraz częściej korzystają z tego kancelarie prawnicze, a także agencje marketingowe.

Doradztwo jako jedna z ofert biura rachunkowego 

Dużo biur rachunkowych oferuje nadprogramowe usługi w obrębie doradztwa gospodarczego. Taka oferta zazwyczaj opiera się na:

  1. pomocy przy pisaniu biznesplanów – dobrze sporządzony biznesplan z pewnością pomoże przy zakładaniu działalności, szczególnie w pozyskiwaniu źródeł finansowania jak np. kredyty bankowe. Biura rachunkowe zajmują się także sporządzaniem biznesplanów na potrzeby wewnętrzne firmy pozwalające na kontrolowanie jej postępów;
  2. sporządzanie różnego rodzaju raportów – biura rachunkowe sporządzają raporty monitorujące wykonanie konkretnych zadań na podstawie określonych schematów. Takie dokumenty sporządzone w wersji pisemnej przydatne są zarówno do celów wewnętrznych, jak i zewnętrznych;
  • sporządzanie analiz ekonomicznych – jest to niezwykle istotny wskaźnik sytuacji ekonomicznej całej firmy. Odpowiednio wykonana analiza jest istotnym czynnikiem umożliwiającym podejmowanie decyzji strategicznych w przedsiębiorstwie;
  • ocena strategii firmy – strategia jest uogólnionym programem działalności firmy, który ukierunkowany jest na zdobycie pewnych celów przy użyciu potencjału przedsiębiorstwa. Specjaliści w biurach rachunkowych mogą ocenić, czy dana strategia firmy uwzględnia wszystkie zmienne, które mogą wpłynąć na zdobycie wyznaczonego wcześniej celu.

Oczywiście biura rachunkowe mogą oferować znacznie więcej usług, i obejmować np. prowadzenie negocjacji w imieniu klientów. Istotne jest, aby określone usługi świadczone były na dobrym poziomie a osoby, które się tym zajmują dobrze znały się na tym co robią. Biura rachunkowe zazwyczaj oferują pomoc przy uruchomieniu firmy i przeprowadzą przez wszystkie niezbędne formalności od początku do końca. Po założeniu przedsiębiorstwa można kontynuować współpracę przy prowadzeniu księgowości.