WSZYSTKO O PSACH

ZOOLOGICZNY24.COM.PL

Pielęgnacja Maltańczyka

Pielęgnacja maltańczyka to proces, który nie jest skomplikowany, a wymagający większej ilości czasu. Powinno się przyzwyczajać do niego pupila już od szczeniaka. Jest to najlepszy okres czasu, kiedy pies uczy się prawidłowego stania na stole, przyzwyczaja do zabiegów, narzędzi i kosmetyków niezbędnych do samej pielęgnacji.

Podstawowym zadaniem wchodzącym w skład pielęgnacji jest czesanie. Włos maltańczyka rośnie przez cały czas i nie jest wymienny. W związku z tym konieczne jest regularne czesanie, dzięki któremu dojdzie do usuwania martwych włosów blokujących wzrost nowych. Zabieg ten pozwala również zapobiec powstawaniu kołtunów i tzw. filców. Idealnym narzędziem w tym wypadku będzie szczotka z naturalnego włosia o 2 stopniowej długości włosa.

Zadbaj również o kąpiel maltańczyka

Psa powinniśmy poddawać kąpieli raz na dwa lub maksymalnie trzy tygodnie. Łapki i brzuch można spokojnie przemywać nawet po każdym spaceru jeśli sytuacja tego wymaga. Zanim rozpoczniemy kąpiel musimy dokładnie wyczesać psa, a następnie przygotować potrzebne akcesoria. Kąpiel maltańczyka rozpoczynamy od zwilżenia futerka i delikatnego wmasowywania szamponu, aż do momentu pozbycia się brudu. Następnie warto zastosować ochronną odżywkę, która przyczyni się do łatwiejszego rozczesywania, a także wzmocni strukturę włosa. Na koniec należy dokładnie spłukać wykorzystane preparaty pod bieżącą wodą.

Kończąc kąpiel pupila, należy go owinąć ręcznikiem i zaczekać do momentu aż wchłonie się nadmiar wody. Absolutnie nie można wycierać jego sierści, ponieważ może to doprowadzić do powstania kołtunów. Kiedy już odczekamy kilka minut rozwijamy ręcznik i zaczynamy czesanie. Wyczesany włos trzeba dokładnie wysuszyć. W tym celu można użyć domowej suszarki.

Pielęgnacja uszu

Psy tej rasy należą do zwisłouchych – oznacza to, że podczas pielęgnacji powinniśmy usuwać nadmiar włosów ze środka jego uszu. Mimo pierwszych myśli nie jest to nic drastycznego, psa nie będzie to bolało. Wykonuje się to w ten sposób, że na samym początku należy odchylić jego ucho i za pomocą pęsety szybkim i delikatnym ruchem wyrywać włoski ze środa ucha. Powinno się to wykonywać od najmłodszych lat pupila.

Drugą czynnością wchodzącą w skład pielęgnacji uszu, to ich oczyszczanie. Od razu należy podkreślić, że nie ma tutaj miejsca na żadne wkładanie patyczków lub wacików do ucha. Poprawnie wykonuje się to za pomocą delikatnie zwilżonego wacika, którym czyścimy ucho tuż przy wejściu do wnętrza.

 

Jak radzić sobie ze łzawieniem – pielęgnacja oczu

Ponad 95 procentów maltańczyków boryka się z problemem łzawiących oczu. Dostrzec można ciemny nalot, który nie wygląda estetycznie i mocno kontrastuje z białym włosem psa. Przyczyn łzawienia może być wiele, jako przykład można wymienić:

  • zatkane kanaliki łzowe
  • alergia
  • dostawanie się włosów do oka
  • bakterie (w szczególności drożdżaki)

Niestety nie ma uniwersalnej metody do zwalczenia tej przypadłości. Najważniejsza jest podstawowa pielęgnacja. Polega na przecieraniu oczy wacikiem zwilżonym w przegotowanej wodzie lub soli fizjologicznej. Dzięki temu pozbędziemy się kurzu i drobnych zanieczyszczeń z oczu naszego malucha.

Jak zadbać o jamę ustną – szczotkowanie zębów

Zęby maltańczyków są bardzo podatne na osadzanie się kamienia nazębnego. Regularne szczotkowanie to bardzo ważny element dbania o malucha tej rasy. Jeszcze większej rangi nabiera ten proces w przypadku starszych psów. Do tego zabiegu powinno się używać szczoteczek o miękkich włóknach oraz specjalnych past do mycia psich zębów. Absolutnie zabronione jest stosowanie past przeznaczonych dla ludzi. Bardzo ważnym jest, aby podczas mycia zębów nie zatykać psu nosa.

 

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2018 WSZYSTKO O PSACH

Theme by Anders Norén